jasno — tisk
čas výtisku: 2024–04–18 | 21:38 UTC
publikováno: 2015–09–14 | 12:44 UTC
autor článku: Petr Dvořák
Zima 2015/2016: Teplá, normální nebo studená?
Dostávám dotazy z médií, jaká vlastně bude nastupující zimní sezóna. Odpověď lze shrnout do textu, který jsem poslal do Deníku Metro v tomto znění:

Dobrý den,

na kvalitu předpovědí nemá vliv, zda jsou zdroje "domácí" či "zámořské" — oboje totiž zpracovávají předpovědi objektivními metodami, tj. výpočtem matematického modelu, který bere v potaz jen fyzikální data, nikoli např. zkušenosti meteorologů nebo klimatologů s tou kterou oblastí. Klimatologické modely mají své limity, protože objektivně předpovědět výhled na sezónu, např. na zimu, v současné době jde, ale jen s limitovanou spolehlivostí. Je to proto, že atmosféra reaguje na obrovské množství stavů a událostí, které předpovídat nejdou (např. výkyvy sluneční činnosti nebo erupce sopek), a také není možno je zahrnout do matematických modelů, protože by to žádný současný superpočítač nezvládl spočítat. Z toho důvodu je nutné brát sezónní klimatické předpovědi jen jako orientační vodítko, ve smyslu "je pravděpodobné, že počasí skutečně takové bude, ale existují i další menší pravděpodobnosti, že taková předpověď nevyjde."

V současnosti model CFS uvádí skutečně teplotně nadprůměrnou evropskou zimu, srážkově v normálu nebo lehce nadnormální. To by například mohlo znamenat sice "blátivé" nížiny s občasnou sněhovou pokrývkou, ale zřejmě na sníh bohaté české hory. Tato prohlášení však nutno brát tak, že "spíš to tak bude než nebude", avšak rozhodně nebrat jako "takhle to bude určitě", jak se minulý týden objevilo v některých médiích.

Jev El Niňo je letos mimořádně silný, lze ho zařadit mezi 4 nejsilnější El Niňa od r. 1950. Nejvíce ovlivňuje oblast Tichého oceánu a přilehlých kontinentů, na evropské počasí má podstatně menší vliv, i když jisté vazby tam jsou.
Počasí má také jistou setrvačnost, takže je docela možné, že po nadprůměrně teplém evropském létě nastoupí také teplotně nadprůměrný zimní půlrok, ale z historie známe případy, kdy tomu tak nebylo. Např. rok 1947, i když v opačném gardu, kdy po studené zimě přišlo velmi horké léto. Jistou zajímavostí je názor, že pokud je v Atlantiku malý počet hurikánů a tropických bouří, nedochází k dostatečnému turbulentnímu promíchávání atmosféry v této části zemského glóbu, což vyústí v teplotně nadprůměrnou evropskou zimu; tak tomu bylo minulé dvě zimy. Letos zde byly pouze 2 hurikány (běžný počet kolem 11).
https://en.wikipedia.org/wiki/2015_Atlantic_hurricane_season

Celkově se dá přiklonit k názoru, že nadcházející zima bude zřejmě mírná a spíše teplá, ale s vědomím, že to nelze říci jako kategorické tvrzení. .