jasno — tisk
čas výtisku: 2024–04–24 | 04:26 UTC
publikováno: 2015–10–14 | 09:17 UTC
autor článku: NOAA
El Niňo: Stav a vývoj ke konci roku 2015
Poslední analýzy z NOAA a NASA potvrzují, že tento jev zesiluje a že je na úrovni silného El Niňa z období 1997-1998. Sledování výšky hladiny oceánů a teploty jeho povrchu, stejně jako proudění větru v oblasti, potvrzují, že povrchové vody v západním Tichém oceánu se nadále ochlazují, zatímco v tropických oblastech východního Pacifiku se výrazněji oteplují.

"Jestli letošní El Niňo v této chvíli zesiluje nebo mírně oslabuje, není statisticky významné. Jev je natolik silný, že nemůže dojít k pochybení," řekl Bill Patzert, klimatolog NASA Jet Propulsion Laboratory. Říjnové měření odchylek výšky hladiny dokazuje, že v roce 2015 je úhrn tepelné energie vyšší než v roce 1997. "Pro oblast Severní Ameriky můžeme s jistotou říci, že průběh letošní zimy nebude normální. Ovšem s přihlédnutím na počasí posledních 10 let se těžko hledá definice normální zimy."

Přiložené mapy nabízejí srovnání výšky hladiny Tichého oceánu z doby začátku října 1997 a 2015. Měření bylo zajištěno v roce 1997 přístroji v misi TOPEX/Poseidon, v roce 2015 pak Jason-2. Obě mapy ukazují odchylky výšky hladiny oceánu od průměru. Červené odstíny znamenají kladnou odchylku hladiny, tj. směrem vzhůru, v desítkách mm, z důvodu vyšší teploty vody, která tak nabývá většího objemu. Naopak modré odstíny ukazují pokles výšky hladiny z důvodu nižší teploty a snížení objemu vody. Normální výšku hladiny indikuje bílá barva.
"Pasáty nyní zeslabují," řekl Patzert, "El Niňo tím může být dále posíleno. Slabší pasáty na východním okraji Tichého oceánu jsou příčinou toho, že západní větry odtlačují teplé povrchové vody z centrálního a západního Pacifiku směrem k americkým kontinentům, k pevnině. Klikněte zde abyste viděli animaci, jak propagují Kelvinovy vlny napříč oceánem během prvních 7 měsíců roku 2015.

V říjnovém měsíčním updatu uvedli klimatologové z Climate Prediction Center NOAA: Všechny průměry z vícera modelů předpovídají vrchol El Niňa během sklonku podzimu nebo na začátku zimy (na severní polokouli). Klimatologové se shodují na tom, že půjde o mimořádně silný jev. A navíc, je tu 95procentní pravděpodobnost, že El Niňo bude pokračovat přes celou zimu 2015-2016 severní polokoule.

Průměrná odchylka teploty povrchových vod oceánu za období červenec až září byla +1,5 °C oproti průměru, uvedla NOAA, což je v pořadí třetí nejvyšší za roky 1997 (+1,7 °C) a 1982 (+1,6 °C). Druhý obrázek dole ukazuje souhrn průběhu teploty povrchových vod Tichého oceánu od roku 1950 v letech, kdy byl jev středně až silně výrazný.
Jak Bill Patzert, tak klimatologové NOAA věří tomu, že jižní partie severoamerického kontinentu, a nejvíce asi Kalifornie, budou v nadcházející zimě studenější a vlhčí, než normálně, zatímco severní partie kontinentu budou naopak teplejší a sušší než je v zimě obvyklé. Avšak musíme zdůraznit, že prozatím máme k dispozici příliš málo vzorků z dosavadních záznamů jevu El Niňo, a také že je zde příliš mnoho nových a ještě nepopsaných fenoménů, které se uplatňují při formování klimatu a charakteru zimního počasí.

Zdroj článku: http://earthobservatory.nasa.gov/IOTD/view.php?id=86776&src=twitter-iotd, přeložil Petr Dvořák