jasno — tisk
čas výtisku: 2022–08–15 | 13:29 UTC
publikováno: 2016–12–28 | 16:46 UTC
autor článku: Petr Dvořák
Začátek 2017: Žádné sibiřské mrazy
Dnes vyšel na Novinky.cz článek, slibující ochlazení až o 20 °C a nástup sibiřské zimy ve střední Evropě. Jenže tato předpověď vychází ze soukromé firmy, není od ČHMÚ a nejspíš se počasí ani nebude takto vyvíjet. Je potřeba střízlivějšího pohledu na věc. Zde je týdenní předpověď ČHMÚ:

Vývoj situace a počasí pro ČR od čtvrtka 29.12. do čtvrtka 5.1.2017

Situace:
Frontální rozhraní nad střední Evropou se bude v oblasti vysokého tlaku vzduchu rozpadat. Mohutná tlaková výše nad západní a střední Evropou bude postupovat zvolna k jihovýchodu. Po její zadní straně bude od pátku nad naše území od západu proudit teplý vzduch ve vyšších vrstvách atmosféry. V pondělí přejde přes naše území
k jihovýchodu studená fronta a za ní k nám pronikne studený vzduch od severu. V dalších dnech budou od severozápadu přecházet přes naše území frontální systémy.

Předpověď na čtvrtek (00-24):
Polojasno až skoro jasno. V západní polovině Čech a na severovýchodě území oblačno až zataženo. Zpočátku v západní polovině Čech ojediněle déšť se sněhem nebo sněžení, na severovýchodě území místy sněhové
přeháňky. V Čechách ráno ojediněle, později večer místy mlhy, i mrznoucí. Nejnižší noční teploty -2 až -6 °C, v západní polovině Čech kolem 0 °C. V Čechách místy tvorba náledí. Nejvyšší denní teploty -1 až +3 °C, v Čechách místy až +5 °C, v 1000 m na horách kolem -1 °C, na severovýchodě území kolem -5 °C. Slabý proměnlivý
nebo severní vítr do 4 m/s.

Předpověď na pátek (00-24):
Zataženo nízkou oblačností nebo mrznoucí mlhy. Ojediněle, během dne postupně místy jasno nebo skoro jasno. Nejnižší noční teploty -2 až -6 °C, ojediněle při zmenšené oblačnosti až -8 °C. Nejvyšší denní teploty -2 až +2 °C, ojediněle při malé oblačnosti až +4 °C. Slabý proměnlivý vítr do 3 m/s nebo klidno.

Předpověď na sobotu (00-24):
Jasno až polojasno, místy zataženo nízkou oblačností nebo mrznoucí mlhy. Nejnižší noční teploty -3 až -7 °C. Nejvyšší denní teploty 1 až 5 °C, při mlze a nízké oblačnosti kolem 0 °C. Slabý jihozápadní až západní vítr 1 až 4 m/s.

Předpověď na neděli (00-24):
Jasno až polojasno. Na severu a severozápadě později oblačno až zataženo. Nejnižší noční teploty -2 až -6 °C. Nejvyšší denní teploty 0 až 4 °C. Mírný jihozápadní vítr 2 až 6 m/s.

Předpověď na pondělí (00-24):
Zataženo až oblačno, občas sněžení, v polohách pod 300 m ojediněle srážky i smíšené. Zpočátku na jihovýchodě místy polojasno. Nejnižší noční teploty -1 až -5 °C. Nejvyšší denní teploty 0 až +4 °C. Mírný jihozápadní vítr 2 až 6 m/s, se bude měnit na západní až severozápadní.

Vyhlídka počasí od úterý do čtvrtka:
Zataženo až oblačno, občas sněžení nebo sněhové přeháňky, v nížinách přechodně i srážky smíšené nebo dešťové. Nejnižší noční teploty -2 až -7 °C. Nejvyšší denní teploty -2 až +3 °C.