jasno — tisk
čas výtisku: 2024–06–21 | 13:17 UTC
publikováno: 2019–02–25 | 10:01 UTC
autor článku: Petr Dvořák
Předpověď: 25. 2. — 3. 3. 2019
Celý týden bude na tuto roční dobu mimořádně teplý. Završí tak nadprůměrně teplý únor, odchylka teploty od dlouhodobého průměru se ještě zvýší. Bude také málo srážek, které očekáváme na sklonku pracovního týdne a o víkendu.

V pondělí a v úterý bude střed tlakové výše 1035 hPa nad Beneluxem a Německem. Ve středu se tlaková výše rozprostře částečně i nad ČR, ale bude slábnout a přesouvat směrem ke Středomoří, kde zanikne.

Ve čtvrtek budeme spíše v cyklonálním proudění v jihozápadní části tlakové níže se středem nad severem evropského Ruska, avšak nadále v teplé vzduchové hmotě. Nevýrazná studená fronta bude zatím nad severem střední Evropy a bude postupovat k jihu až jihovýchodu. Nad naše území se dostane v noci na pátek, neprojeví se však prakticky žádnými srážkami. Pouze na severních horách může ojediněle velmi slabě sprchnout. Velkou oblačnost očekáváme v pátek, kdy se ojediněle může vyskytnout i déšť, ale jen slabé intenzity.

I v sobotu bude zataženo, odpoledne bude oblačnosti ubývat, zřejmě až na jasno; více oblačnosti bude zůstávat k večeru na Moravě. V neděli bude proměnlivá oblačnost, během dne jí bude přibývat a vyskytnou se i místy srážky, hlavně pak v noci na pondělí.

Začátek následujícího týdne bude oblačný a místy s deštěm, střední Evropa bude pod vlivem tlakové níže, přecházející směrem na východ. V polovině příštího týdne, zřejmě ve středu, by nás měl krátce ovlivnit hřeben vyššího tlaku vzduchu a přinést zlepšení počasí, ale už od čtvrtka se opět obnoví zonální jihozápadní proudění s velkou oblačností a občasným deštěm. Celá cirkulace bude připomínat proměnlivé dubnové počasí. Příští týden bude oproti tomuto také o něco chladnější zhruba o 5 °C.