jasno — tisk
čas výtisku: 2024–06–21 | 13:41 UTC
publikováno: 2019–09–18 | 22:25 UTC
autor článku: Petr Dvořák
Víkend: Teplé počasí
Během víkendu 21. – 22. 9. 2019 bude v České republice relativně teplé, takřka letní počasí. Způsobí to přesun oblasti vysokého tlaku vzduchu přes střední Evropu dále k východu, kdy se naše území dostane na zadní stranu této tlakové výše. Tudy sem bude proudit teplý vzduch od jihu. Současné chladné počasí bude tímto vystřídáno počasím teplejším a zpočátku i sušším.

Vlivem nižší vlhkosti vzduchu ale budou noční teploty klesat místy pod 5 °C, zatímco přes den budou dosahovat 15, ojediněle v nížinách i 20 °C. Noční mlhy se budou tvořit jen v říčních údolích a ráno se budou rozpouštět. Rozsáhlejší vrstva nízké oblačnosti St se tvořit nebude. Lze očekávat i dobré dohlednosti, přes den zřejmě kolem 40-50 km.

Na přelomu týdne zesílí jižní složka proudění, jejímž vlivem bude advehován teplý a vlhký vzduch ze Středomoří přes jižní stranu Alp k severu. V regionu severní Itálie bude velká oblačnost s föhnovými srážkami, patrně vydatnými. Naopak na severní straně alpského pohoří, včetně oblastí ČR, bude oblačnosti málo a vzduch suchý a teplý. Už během pondělka se ale toto proudění bude poněkud měnit na jihozápadní a postupně k nám bude pronikat vzduch, obsahující více vlhkosti. V pondělí při přechodu fronty očekávejme velkou oblačnost a místy i déšť, avšak teploty budou zůstávat relativně vyšší. Nelze vyloučit ani ojedinělé bouřky. .