jasno — tisk
čas výtisku: 2024–06–21 | 15:10 UTC
publikováno: 2019–10–26 | 09:03 UTC
autor článku: Petr Dvořák
Ochlazení: Přechodná epizoda
V neděli 27. 10. 2019 v odpoledních a večerních hodinách bude přes ČR přecházet výrazná studená fronta, která přinese sice jen málo srážek, ale za ní k nám pronikne velmi studená vzduchová hmota. Přinese ochlazení ze současných denních maxim 15-20 °C na 2-8 °C. Na horách napadne sněhová pokrývka a několik dní se udrží.

Celková povětrnostní situace souvisí s polohou tlakových útvarů. V týdnu od 28. 10. budeme zčásti na zadní straně tlakové níže, kudy k nám bude proudit zmíněný studený vzduch. Už ve středu k nám postoupí tlaková výše, která přinese zmenšování oblačné pokrývky a velmi nízké ranní teploty, které budou pod 0 °C.

Ve čtvrtek se tato tlaková výše přesune dále k východu, naše území se dostane na její zadní stranu a začne k nám pronikat vzduch poněkud teplejší, zejména ve vyšších hladinách, což podpoří tvorbu teplotní inverze a četných mlh v nížinách. Mlhové počasí nepotrvá dlouho, protože během pátku se bude cirkulace měnit na cyklonální, bude zesilovat jihozápadní vítr a přejde frontální rozhraní, které zruší inverzní situaci. Současně bude následovat zvýšení teplot v nižších polohách.

První listopadový víkend bude větrný, deštivý a oblačný. V nížinách budou teploty nad 10 °C a i na horských hřebenech bude nad nulou. Pokud se udrží na hřebenech sníh, bude mokrý a tající. Na horách také bude dosti větrno a mlha.

Všeobecně by pak mělo pokračovat spíše cyklonální proudění s převahou jihozápadních větrů, velké oblačnosti a teploty vzduchu kolem 10 °C.