jasno — tisk
čas výtisku: 2024–06–21 | 13:09 UTC
publikováno: 2022–04–12 | 09:48 UTC
autor článku: Petr Dvořák
ASTRO: Astronomové objevili planetu podobnou Zemi
Keplerův vesmírný teleskop (NASA) zjistil existenci planety, velmi podobné Zemi, v obyvatelné zóně. Planeta Kepler–186f je vzdálená zhruba 500 světelných roků od nás v souhvězdí Labutě. Obyvatelnou zónou se rozumí takové podmínky, ve kterých se může vyskytovat kapalná voda na povrchu planety, za příslušného atmosférického tlaku.
Doposud se předpokládalo, že v naší galaxii se může vyskytovat 40 miliard obyvatelných planet o velikosti Země, tato objevená planeta je první, která má velmi podobnou velikost a nachází se s jistotou v obyvatelné zóně své mateřské hvězdy.
Navíc se tam kromě planety Kepler–186f vyskytují 4 další planety. To by znamenalo, že pokud je blízká hvězda podobná našemu Slunci, exponenciálně roste pravděpodobnost výskytu života na planetě.
"Víme pouze o jedné planetě, na které se udržuje život — Zemi. Když pátráme po životě mimo naši sluneční soustavu, klademe důraz na to, aby taková planeta měla co největší podobu se Zemí," řekla Elisa Quintana, výzkumná pracovnice SETI institutu Ames Research Center in Moffett Field (Kalifornie), spadajícího pod NASA, a vedoucí autorkou článku ve vědeckém časopise Science. "Nalezení planety podobné Zemi v obyvatelné zóně je průlomové."

Hvězda, kolem které Kepler–186f obíhá, má poloviční hmotnost oproti našemu Slunci a vydává jen třetinu zářivého výkonu. Oběžná doba zmíněné planety je 130 dní.